Categories: General
      Date: kwi  7, 2014
     Title: ODKRYWANIE ZATOPIONEJ HISTORII

14 kwietnia 2014 r. w Centralnej Bibliotece PTTK można było zobaczyć film Mateusza Popka i Wojciecha Zgoły ,,Odkrywanie zatopionej historii".

Dowiedzieliśmy się czym jest archeologia podwodna w naszym kraju, jak naprawdę wygląda i na czym polega praca archeologa.

"Film powstawał na przestrzeni mniej więcej 3 lat. Musieliśmy każdorazowo uzyskać zgodę kierownika danego stanowiska archeologicznego i dopasować się terminowo, w momencie, gdy archeolodzy są pod wodą. Ważna była również odpowiednia pogoda i jakakolwiek widoczność pod wodą, by widz mógł cokolwiek zobaczyć, dlatego czasem nasz wyjazd okazywał się fiaskiem i trzeba było na nowo się umawiać.
Kręciłem na przestrzeni 2010 - 2013 w 5. różnych miejscach w Polsce. Powstałe sceny są nieustawiane,
a kamera jest jedynie biernym obserwatorem faktycznej pracy archeologów. Film jest zatem dokumentalizowany i może stanowić materiał edukacyjny zarówno dla studentów, jak i np. maturzystów, którzy jeszcze nie wybrali, jakiego zawodu będą się chcieli uczyć, a także dla wszystkich zainteresowanych czymś nowym, czego nikt jeszcze w taki sposób nie sfilmował."

Film opatrzono zarówno komentarzem lektorskim, jak i wywiadami.`