Categories: General
      Date: lut 13, 2015
     Title: Dziedziczki Soplicowa


Centralna Biblioteka PTTK oraz Wydawnictwo MUZA SA

serdecznie zapraszają

na spotkanie z Joanną Puchalską – autorką książki

Dziedziczki Soplicowa

3 marca (wtorek) o godz. 18.00

w Centralnej Bibliotece PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie (parter)Wydawnictwo MUZA SA w 180. rocznicę wydania "Pana Tadeusza" wydało książkę Joanny Puchalskiej "Dziedziczki Soplicowa".

"Jako pierwowzór Soplicowa w historii literatury zapisał się dwór w Czombrowie. Jedna z bohaterek książki - Aniela z Wierzejskich Uzłowska była matką chrzestną przyszłego autora "Pana Tadeusza". Jego matka, pani Barbara piastowała wówczas we dworze ważne stanowisko panny apteczkowej. Zaś zaufanym ekonomem był dziadek poety. Wkrótce częstym gościem czombrowskiego dworu stał się z pewnością sam przyszły Wieszcz".

W 1928 roku w majątku tym kręcono plenerowe ujęcia do pierwszej, jeszcze niemej ekranizacji "Pana Tadeusza" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

3 marca 2015 w Centralnej Bibliotece PTTK w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne książki o czombrowskim dworze autorstwa prawnuczki ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogródczyźnie, na którym mieliśmy przyjemność gościć liczną rzeszę miłośników historii dworów polskich. Dziękujemy za udział w spotkaniu autorce Joannie Puchalskiej, Urszuli Lewandowskiej z Wydawnictwa MUZA i wszystkim przybyłym na spotkanie

Zdjęcia ze spotkania.